اجرای طرح تحقیقی، ترویجی خشکه‌کاری برنج در لرستان


پاعلم 1400/06/17 دقیقه مطالعه
اجرای طرح تحقیقی، ترویجی خشکه‌کاری برنج در لرستان


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان از اجرای طرح تحقیقی، ترویجی خشکه‌کاری برنج در استان خبر داد.

اسفندیار حسنی مقدم در جریان بازدید از خشکه کاری برنج که امروز ۱۷ شهریورماه صورت گرفت، اظهار کرد: این طرح در محل مرکز جهاد کشاورزی کمالوند روستای سراب پرده‌ اصلی در زمینی به مساحت ۲۵۰۰ مترمربع و رقم هاشمی به‌صورت مکانیزه در اردیبهشت‌ماه سال جاری کشت شده است و به روش تحت فشار بارانی آبیاری می‌شود.

وی تصریح کرد: با عنایت به کاهش چشمگیر نزولات جوی و بروز پدیده خشکسالی، به منظور مدیریت بحران خشکسالی و مصرف بهینه منابع آب کشاورزی و نیز حفظ معیشت اقتصادی بهره‌برداران، پروژه خشکه‌کاری برنج به‌صورت موفقیت‌آمیز اجرا شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان از جمله اهداف این پروژه را کاهش آب مصرفی از ۲۱۰۰۰ مترمکعب به ۹۰۰۰ مترمکعب، مدیریت منابع آب و افزایش راندمان آبیاری، تغییر روش‌های سنتی کشاورزی، جایگزینی و توسعه روش‌های نوین آن، کاهش هزینه‌های کشاورز، کاهش هزینه تهیه بستر کاشت، حذف خرید نشاء، دستمزد کارگر نشاء کار و …، جایگزینی کنترل مکانیکی علف‌های هرز به‌جای کنترل شیمیایی آن‌ها و کاهش خسارت کرم ساقه‌خوار برنج برشمرد.

حسنی مقدم خاطرنشان کرد: فنولوژی محصول در وضعیت مطلوب بوده و تشکیل خوشه و دانه‌بندی آن مناسب و مزرعه در شرف رسیدگی فیزیولوژیکی و نزدیک به برداشت است.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :